21 Mart 2016 Pazartesi

Spam Firmalarından Korunma Yolları

Spam firmalarının rahatsız edici spamlarinden korunmak için birkaç yoldan bahsetmek istiyorum.

1) Geçici çakma mail adresi kullanmak
Geçici mail adresi sunan bazı internet siteleri var. Sadece siteye girerek bir mail adresi alabiliyorsunuz. Herhangi bir yere üye olurken üyelik aktivasyon maillerinin bu geçici mail hesabına düşmesini sağlayabiliyorsunuz. Spam yayan firmanın daha sonra göndereceği mailler bu geçici mail hesabından öteye geçemeyecektir. Geçici mail hizmeti sağlayan iki site şunlardır:
Bu yöntemin bir eksikliği sipariş özeti ve kargo bilgisine ait maillerin sürekli kullandığınız e-posta adresine düşmemesidir.

2) Katmanlı mail adresleri kullanmak
Bunu daha sonra anlatacağım.

3) Çakma mail adresi kullanmak
Bunu daha sonra anlatacağım.

6) E-mail filtresi kullanmak
Bunu daha sonra anlatacağım.

4) Telefon numarasını vermeyi daima reddetmek
 Bunu daha sonra anlatacağım.

5) Bu tür firmaları boykot etmek
Spam gönderen firmalar yerine nispeten daha küçük ama müşterisine değer veren, firmanın etrafına müşteri temsilcisi veya çağrı merkezi ile duvarlar örmeyen, aradığınızda veya mail attığınızda firma sahibine veya yetkili bir kişiye ulaşabildiğiniz firmaları tercih edebilirsiniz.

6) Tehdit etmek
İstenmeyen mail ve SMS gönderen firmaya ilgili kanunun ilgili maddesini ve bu kanuna uyulmaması halindeki ortaya çıkacak hukuki sorumluluğu hatırlatan ve yasal süreçlere başvuracağınızı bildiren bir mail gönderebilirsiniz. Örnek bir ihtar maili şöyle olabilir:
Firmanızdan kampanya, bülten, bildirim vs. hiçbir reklam e-maili almak istemiyorum. Sitenize üye olduğumdan beri duyuru tercihlerim hiçbir bülteni almamak şeklinde. Ancak üç dört günden beri her gün bir kampanya maili alıyorum. Birkaç gün önce sitenizdeki canlı destek üzerinden talebimi bıraktım. Ancak inadına mail gelmeye devam etti.

23/10/2014 tarih ve 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun  01/05/2015 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir. Bu kanunda alıcının ticarî elektronik iletiyi reddetme hakkı şöyle ifade ediliyor:

MADDE 8- (1) Alıcılar diledikleri zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticarî elektronik iletileri almayı reddedebilir. (2) Hizmet sağlayıcı ret bildiriminin, elektronik iletişim araçlarıyla kolay ve ücretsiz olarak iletilmesini sağlamakla ve gönderdiği iletide buna ilişkin gerekli bilgileri sunmakla yükümlüdür. (3) Talebin ulaşmasını müteakip hizmet sağlayıcı üç iş günü içinde alıcıya elektronik ileti göndermeyi durdurur.
Sms de almak istemiyorum. Telefon numaramı siliniz. Telefon numaram: 053.......

İlginiz için teşekkür ederim.
İsterseniz yaptırımların yani para cezalarının ne kadar olduğunu da maile ekleyebilirsiniz. Bazı sitelerde işe yarıyor. Bunu ciddiye almayan firmalar da var. Mesela spam firmalarından kitapyurdu.com buna rağmen haftalık e-mail göndermeye devam ediyor. Yine spam firmalarından evmambo.com bu uyarıya rağmen iki ayda bir SMS göndermeye devam ediyor.

7) Şikayet etmek
Aslına şikayetleri kesin bir şekilde çözüme kavuşturacak bir kurum yok. Ancak ne kadar çok şikayet olursa ona yönelik bir kanun çıkma ihtimalinin daha fazla olacağına inanıyorum. Aşağıda şikayetlerin iletilebileceği kurumlardan ve bu kurumların ne kadar faal olduğundan bahsedeceğim.

BİMER'e gönderdiğiniz şikayetlere muhakkak bir cevap veriliyor. Bir şikayet örneği ve bu şikayete verilen cevap şöyle:
Şikayet:
05313233440 Numaralı telefondan istemediğim ve engelleyemediğim rahatsız edici kısa mesajlar alıyorum. Mesela 13 Mayıs 2014 08:11:26 tarihli aldığım mesajın metni şöyledir: CED MEDYA GERGEDAN: 4LU SET(************) 69TL 2 ADET 4LU SET VE KARGO BEDAVA SIPRS: 02127060101 Gereğinin yapılmasını arz ederim.
Cevap:
Sayın ... Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) yapmış olduğunuz başvuru ilgisi nedeniyle Kurumumuza yönlendirilmiş olup, başvurunuz incelenmiştir. GSM abonelik sözleşmelerinde yer alan abone tercihleri arasında “işletmeciden ve/veya diğer firmalardan avantajlı servis ve tarifelerle ilgili kampanya duyuruları gelsin/gelmesin” hususu bulunmakta olup, bahse konu tercihler doğrultusunda işletmeciler ve/veya çözüm ortakları tarafından abonelere mesaj gönderilebilmektedir. Mevcut durumda GSM işletmecileri tarafından istek dışı mesajların engellenmesine yönelik olarak tüketicilere çeşitli alternatifler sunulduğu bilinmektedir.
• Turkcell: İstek dışı mesajların 2780'e SMS olarak iletilmesi durumunda, tüketicilerin bir daha o kategoriden mesaj almamaları sağlanmakta, Turkcell çağrı merkezini arayarak almak istemedikleri kategorilerdeki mesajları belirten tüketiciler için de söz konusu mesajlar engellenebilmektedir.
• Avea: İstek dışı mesajlar kapsamında, 7672 servis numarasına kısa mesaj göndererek Avea reklam mesajları ve/veya Avea üzerinden gönderilen diğer firma reklam mesajları engellenebilmektedir.
• Vodafone: Katma değerli servisler kapsamında, 3 üncü parti firmalar tarafından sunulmakta olan içerik servislerine ilişkin tanıtım kısa mesajlarının gönderimi, abonelerin mesaj almak istemediklerine dair taleplerini Vodafone’a iletmeleri halinde engellenmektedir.
Bu çerçevede, pazarlama amaçlı haberleşmenin engellenmesine yönelik olarak halihazırda işletmeci uygulamaları bulunmakla birlikte, kötü niyetli ya da rahatsızlık verici mesaj veya çağrıların engellenmesi hususunda işletmecilere getirilen bir yükümlülük bulunmamaktadır. Söz konusu çağrı veya mesajlara ilişkin şikâyet başvurularının adli makamlara iletilmesi gerektiği değerlendirilmektedir. Ayrıca, işletmecilerin kontrolünde olmayan ve Kurumumuzun da yetki alanında bulunmayan üçüncü taraf firmalar tarafından işletmeci şebekesi üzerinden gönderilen mesajların engellenebilmesini teminen Adalet Bakanlığı’nın koordinasyonunda bir Kanun tasarısı olduğu bilinmektedir.
Bilgilerinizi rica ederiz.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Tüketici ile İlişkiler Müdürlüğü 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi'ne yapılan şikayetler aylarca "Yeni Kayıt" aşamasında duruyor. Bu yazının değiştiğini duymadım. Ayrıca şikayetinizi gönderdikten aylar sonra ne şikayet yapmışım diye baktığınızda sadece şikayet yaptığınız ve onun yeni kayıt aşamasında olduğu görülüyor. Şikayete dair başka bir bilgiyi göremiyorsunuz. Neyi şikayet ettiğinizi unuttuysanız hatırlatacak bir şey yok.

8) Firmaya ait bir telefon numarasını bildirmek
Bunu daha sonra anlatacağım.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder