21 Mart 2016 Pazartesi

trendyol.com - Asla Üye Olmayın

Trendyol.com nasıl bir site, bu siteye üye olunur mu, üyelik sözleşmesinde yer almayan şeyler nelerdir diye merak ediyorsanız söyleyeyim. Sitede bülten abonelikleri hakkında bir çok seçenek var. Görünüşe göre sınıf sınıf bülten üyelikleri yönetebiliyor ve galiba e-mail sıklığını ayarlayabiliyorsunuz. Ancak gerçek böyle değil. Bu site e-mail tercihlerini kendi kafasına göre belirliyor. Mesela kampanya, bülten, fırsat, bilgilendirme veya adına başka ne derseniz deyin hiçbir şekilde almak istemediğinizi Trendyol müşteri hizmetlerini (0212-331-02-00) arayıp bildirdiniz ve size böyle mailler gelmeyeceğine dair teyit aldınız diyelim. Ancak yeniden bir alışveriş yaptıktan sonra her yeni güne bir kampanya maili gelecektir. Bu siteden alışveriş yapmanızın cezası budur. Sonra daha kim bilir daha kaç kere müşteri temsilcisini ararsınız.

Müşteri hizmetlerinin yaptığı tek şey talebinizi alıp ilgili birime iletmektir. O ilgili birim de mail adresinizi listeden silmez, mail gönderme sıklığını düşürür. Mesela artık ayda bir gönderir. Burada üslübumu değiştirip şunu demek istiyorum: "Oldu canım, ben üyeliğimi bile silmişim, savcılığa şikayet etmeyi düşünüyorum, sen bana bir reklam maili daha göndererek gönlümü çalacaksın öyle mi?".

Bu firmanın e-mail adresini bulana aşk olsun. Talebinizi e-mail ile iletseniz savcılığa suç duyurusunda bulunmak için elinizde bir delil olabilirdi veya kapsamlı bir rapor yazabilirdiniz. Ancak firmanın e-mail adresi bilinmiyor. Site üzerinden gönderdiğiniz mesajları herhangi bir yerde saklayamıyorsunuz doğal olarak.

Site üzerinden üyeliğinizi silmeniz fayda etmiyor. Bu rahatsız edici mailler posta kutunuza düşmeye devam ediyor. Mailin altında hâlâ e-bülten tercihleri diye bir link çıkıyor. Artık üye olmadığınız için bir şey değiştiremiyorsunuz tabiki. Bir de mailin başında yazan şu yazı insanı çileden çıkarıyor:
Günlük maillerimizin Gelen Kutusu'na (Inbox) düştüğünden emin olmak için trendyol@n.trendyol.com adresini, Adres Defteri'nize ekleyebilirsiniz.
Bu açıklamadaki mail adresi tek yönlü push bir mail adresidir. Yani bu hesap size mail gönderiyor ama siz ona gönderemiyorsunuz. Trendyol.com'dan kurtulmanın en etkili yolu hiç bulaşmamaktır. Trendyol.com gibi spam firmalarını boykot listenize ekleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder